Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL

„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków, ich rodziców i pedagogów” – artykuł DOJRZEWANIE CHŁOPAKA

Co się dzieje z chłopakiem w okresie dojrzewania między 11 a 18 rokiem życia w skrócie:

- rośnie kilkanaście centymetrów, jego sylwetka staje się bardziej umięśniona

- następuje wyraźne powiększenie jego narządów płciowych

- pojawiają się włosy pod pachami i w okolicach narządów płciowych oraz początki zarostu na twarzy (meszek pod nosem, pojedyncze włosy na podbródku)

- głos staje się niższy i głębszy, zmienia się z dziecinnego na męski (zjawisko to nazywamy mutacją)

- na twarzy mogą wyskakiwać pryszcze (wiąże się to ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych i potowych w wyniku działania hormonów). Ich wyciskanie może prowadzić do przebarwień skóry lub trwałych blizn. Jeżeli jest dużo ropnych wyprysków jest to objaw trądziku młodzieńczego, który powinien być leczony u dermatologa

- chłopcy zaczynają odczuwać napięcie seksualne, stąd przytrafiają im się spontaniczne wzwody

- zdarzają się również polucje, czyli nocne wytryski nasienia, którym mogą towarzyszyć marzenia senne o seksualnej treści

Ogólniej:

Pierwszy, widoczny objaw dojrzewania chłopców - gwałtowny skok wzrostu - pojawia się u nich nieco później niż u dziewcząt, około 12.-14. roku życia. Wyraźnie zaczynają się zmieniać też proporcje ciała: rozrastają się barki, następuje przyrost masy mięśni, skutkiem czego następuje utrata dziecięcej sylwetki. Podobnie, twarz traci dziecięcy wygląd, wyraźniej niż u dziewcząt rozrastają się kości policzkowe, łuki brwiowe oraz nos. Bardzo widocznym objawem dojrzewania chłopców jest mutacja, czyli wyraźne obniżenie barwy głosu. Zachodzi ona pod wpływem hormonów męskich. Zmiany hormonalne wywołują m.in. nadmierną aktywność gruczołów łojowych, co może niekorzystnie odbić się na wyglądzie skóry i włosów. Powodują one również zwiększenie zewnętrznych narządów płciowych, a zwłaszcza pobudzają jądra do produkcji komórek rozrodczych. Ponieważ komórki produkowane są w sposób ciągły, a nie zostało podjęte współżycie płciowe, dojrzałe plemniki usuwane są w czasie snu chłopca - w wyniku tzw. polucji, czyli zmaz nocnych. Podobnie jak u dziewcząt, zdolność produkowania komórek rozrodczych nie oznacza zakończenia dojrzewania. Mimo że chłopiec teoretycznie może zostać ojcem, nie jest jeszcze gotowy, aby sprostać tak odpowiedzialnej roli.

Ważne terminy:

Mokre sny (Polucja, Zmaza nocna)

Wytrysk nasienia połączony z orgazmem, występujący podczas snu. Polucja pojawia się w okresie dojrzewania. Pierwsza jest uznawana za symptom osiągnięcia fizycznej dojrzałości seksualnej. Czasami występuje u mężczyzn dojrzałych w okresach abstynencji płciowej.

Mutacja

Zmiana głosu z dziecięcego na męski w okresie dojrzewania u chłopców. Występuje przeciętnie między 14. a 15. rokiem życia i trwa około 1 roku. Dokonuje się w wyniku działania testosteronu na część chrzęstną krtani, co uwidacznia się zgrubieniem zwanym jabłkiem Adama. Zjawisku temu towarzyszy wydłużenie strun głosowych. Na skutek zaburzeń w koordynacji mięśni krtani, przekrwienia błony śluzowej oraz zwiększonego wydzielania śluzu u chłopców występują z reguły zaburzenia typu: gwałtowne zmiany modulacji głosu i chrypka.

Ginekomastia

Nadmierny rozrost sutków (piersi) u mężczyzny. U młodzieży zjawisko charakterystyczne dla wieku dojrzewania, zwykle przejściowe. U mężczyzn dojrzałych jest objawem zaburzeń hormonalnych.

Informacje zaczerpnięte z Encyklopedii seksu pod red. Zbigniewa Lwa-Starowicza i z prasy młodzieżowej („w skrócie”)

Chcesz wiedzieć więcej? Patrz pod DOJRZEWANIE PŁCIOWE - FIZJOLOGIA I CIAŁO.