Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

co_to_jest [2013/10/10 23:02]
co_to_jest [2013/10/10 23:02] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL ======
 +
 +**„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków,​ ich rodziców i pedagogów” – artykuł CO TO JEST?
 +**
 +
 +Czasem pytacie: a co to jest...? wymieniając któreś z akcesoriów seksualnych. Zasłyszeliście o nich w rozmowie starszych kolegów, albo kolegów starszych kolegów :), którzy podekscytowani powtarzają,​ nie mając zbyt wielkiego pojęcia o czym mówią. Aby uchronić was przed głowieniem się o co chodzi, lub zawstydzeniem (zupełnie niepotrzebnym),​ że nie jesteście dość zorientowani,​ poniżej wyjaśniam niektóre wyrażenia.
 +
 +Listę pozostawiam otwartą, choć nie obiecuję, że wszystkie określenia będą mi znane.
 +
 +Afrodyzjak\\
 +Substancja o działaniu pobudzającym seksualnie. Oczekiwano po niej prowokowania pożądania u adorowanej osoby, zapewnienia sprawności seksualnej, leczenia zaburzeń seksualnych,​ pomocy w sztuce miłosnej. Te właściwości przypisywano licznym roślinom, owocom, zwierzętom i minerałom na podstawie doświadczeń,​ mitów, magii i podobieństwa do narządów płciowych.
 +
 +Afrodyzjaki są znane w medycynie ludowej różnorodnych kultur świata, począwszy od starożytności do dnia dzisiejszego. Do najbardziej znanych afrodyzjaków należały: korzeń żeń-szeń,​ potrawy z niektórych węży, gadów, wyciągi z pająków np. tarantuli, ekstrakt z muszek hiszpańskich,​ rogi jelenia syberyjskiego,​ a także sproszkowany róg nosorożca (co jest głównym powodem wyniszczenia tego gatunku), gniazda jaskółcze,​ niektóre narkotyki, alkohole, szczególnie wino, przyprawy, jak np. cynamon, wanilia, imbir, goździki, kardamon, liczne zioła np. znany w Polsce lubczyk, z którego zakochane panny parzyły napar dla swoich wybrańców,​ a nawet włosy spod pachy lub łonowe. W XX w. dzięki rozwojowi farmakologii i seksuologii oraz metod badawczych stała się możliwa obiektywna ocena i produkcja syntetycznych afrodyzjaków . Obecnie za afrodyzjaki uznaje się środki działające wybiórczo na podniecenie seksualne przez: działanie miejscowe na nerwowe zakończenie,​ ośrodki seksualne, które znajdują się w rdzeniu kręgowym i w centralnym układzie nerwowym, które podrażniają układ moczowo - płciowy.\\
 +Obecnie stosuje się następujące afrodyzjaki:​\\
 +- johimbina - alkaloid z kory rośliny corynanthe yohimbe, pobudza ośrodek erekcji i wytrysku w rdzeniu kręgowym, działa na zakończenia współczulne naczyń krwionośnych członka; lek ten zaleca się w przypadku impotencji i kobietom z osłabionym czuciem pochwy; nie jest wskazany w przypadku impotencji na tle nerwicowym i u cierpiących na chorobą nadciśnieniową oraz zaburzenia rytmu serca;\\
 +- strychnina - alkaloid z nasion Strychnos nux vomica; środek ten pobudza ośrodki seksualne w rdzeniu kręgowym, pobudliwość nerwów czuciowych, działa tonizująco na organizm, stosowana w przypadku impotencji u palaczy i osób z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, u kobiet z osłabionym czuciem w pochwie;\\
 +- kantarydyna - bezwodnik kwasowy z muszki hiszpańskiej,​ pobudza zakończenia nerwowe, błony śluzowe układu moczowo-płciowego,​ obecnie rzadko stosowana ze względu na powikłania (zapalenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego,​ bolesne erekcje członka); stosowanie tych afrodyzjaków wymaga ostrożności,​ umiaru, konsultacji z lekarzem-seksuologiem;​\\
 +- witaminy E, B6, C;\\
 +- inne: żeń-szeń,​ agawa, ananas, awokado, muira puama, chili, seler, kola, muszkatołowiec,​ orzechy, pokrzywa, wanilia, mak, lubczyk, owoce morza, wina czerwone wytrawne w niewielkich ilościach.
 +
 +Ponadto medycyna zaleca stosowanie odpowiednich pokarmów, które mają działanie wzmacniające (pożywienie zawierające witaminy oraz mikroelementy,​ sprzyjające produkcji nasienia - szczególnie cynk i magnez oraz poprawiające ogólny stan zdrowia). Okazuje się, że sprawność fizyczna, racjonalne odżywianie,​ sen oraz pozytywny stan psychiczny człowieka są bezpośrednio związane ze sprawnością seksualną.\\
 +Za afrodyzjak jest także uważana czekolada, poznana przez konkwistadorów w Ameryce. Na dworze króla Ludwika XIV stała się ona formą "​pantomimy miłosnej"​ - jeżeli król obdarowywał nią osobiście damę, oznaczało to zaproszenie do sypialni; jeżeli dama ją przyjęła - oznaczało to wyrażenie zgody.
 +
 +Anafrodyzjaki\\
 +Środki mające na celu obniżenie lub eliminowanie podniecenia seksualnego oraz funkcji seksualnych (roślinne, zwierzęce lub oparte na magii). Z różnych przyczyn były używane w wielu kulturach świata. W czasach antycznych i średniowieczu zalecano zimne kąpiele, a także napoje i rośliny dające uczucie chłodu. W medycynie ludowej stosowano zioła (serdecznik,​ dziurawiec, głóg lub melisę). Reaktywność seksualną zmniejsza alkohol w dużych dawkach, upodobanie do piwa, stosowanie narkotyków,​ leków psychotropowych. W leczeniu przestępców seksualnych stosuje się różne leki zmniejszające popęd płciowy oraz powodujące impotencję:​ antyandrogenne (obniżające poziom testosteronu),​ przeciwnadciśnieniowe i psychotropowe.
 +
 +Dildo\\
 +Sztuczny członek, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, używany w zachowaniach masturbacyjnych jak również kontaktach heteroseksualnych oraz homoseksualnych.
 +
 +Elektroniczny partner seksualny\\
 +Oznacza "​partnera",​ będącego wytworem ludzkiej techniki, najczęściej bohatera gier, zabaw komputerowych o seksualnej treści i charakterze (np. zabawa w striptiz), w których uczestnicy muszą wykonywać określone zadania, odpowiadać na pytania. Stwarza to pozór kontaktu, opartego na sterowanym przez maszynę dialogu, a także stymulacji bodźcami wzrokowymi, np. fragmentami ciała na ekranie komputerowym,​ a rzadziej słuchowymi - odgłosami o charakterze seksualnym. Jest to nowe zjawisko kulturowe, które w nadmiarze może doprowadzić do nieznanych do tej pory uzależnień nawyków seksualnych oraz zaburzeń w umiejętności nawiązywania kontaktów z drugą osobą, w tym seksualnych oraz komunikacji interpersonalnych.
 +
 +Fetysz seksualny\\
 +Przedmiot symbolizujący partnera seksualnego,​ może to być część ciała lub garderoby. Kontakt z fetyszem wzbudza podniecenie seksualne, dostarcza rozkoszy i zaspokojenia bez obecności partnera. U fetyszysty (fetyszyzm - rodzaj dewiacji seksualnej) jest niezbędny do osiągnięcia satysfakcji seksualnej, co oznacza, że nie to partner podnieca lecz przedmiot.
 +
 +Orchidometr\\
 +Przyrząd służący do pomiaru wielkości jąder. Jest to szereg plastikowych lub drewnianych,​ wyskalowanych krążków o różnych rozmiarach, do których porównuje się wielkość jąder. Pomiary te przydają się do określenia etapów dojrzewania chłopców.
 +
 +Pas cnoty\\
 +Nazywany inaczej stróżem cnoty, stróżem czystości, podwiązką Wenus lub zamkiem zazdrosnych. Wykute z metalu urządzenie,​ nakładane przez męża kobiecie na zewnętrzne narządy płciowe na czas jego nieobecności,​ w celu uchronienia się przed zdradą oraz uniemożliwiające masturbację. Pierwsze wzmianki o pasach cnoty pochodzą z XII wieku. Jeszcze w końcu XIX w. rozprowadzano prospekty o pasach cnoty we Francji, a w 1903 r. pani Schafer w Niemczech wystąpiła z wnioskiem o wydanie patentu na pas cnoty z zamkiem oraz kluczykiem dla ochrony wierności w małżeństwie.
 +
 +Protezy członka\\
 +Zróżnicowane w budowie i jakości działania aparaty z tworzyw sztucznych, umieszczane w ciałach jamistych członka, umożliwiające współżycie seksualne mężczyźnie niezdolnemu do erekcji.
 +
 +Seksowna bielizna\\
 +Bielizna podkreślająca atrybuty kobiecości lub męskości może spełniać rolę bodźca seksualnego,​ ale dla wielu osób nie ma większego znaczenia. Dla niektórych mężczyzn ubiór rozbieranej kobiety ma duże znaczenie erotyczne, dają temu wyraz, a także oczekują od partnerki zaspokojenia ich upodobań. Bielizna i inne cechy ubioru są ważnym elementem sztuki miłosnej. Dzięki obecności sex shopów zaczyna się upowszechniać. Przywiązywanie wagi do bielizny jest typowe w romansach, rzadziej spotykane w ustabilizowanych związkach. Bielizna erotyczna może stać się fetyszem seksualnym.
 +
 +Wibrator\\
 +Urządzenie w kształcie penisa, różnej wielkości, z rozmaitych tworzyw, może być np. z wypustkami, spełniające funkcję zastępczą,​ zamiast stosunku z mężczyzną.
 +
 +Wirylizator\\
 +Aparat umożliwiający odbycie stosunku przy braku erekcji członka i/lub erekcji niepełnej. Najczęściej stosowany w zaburzeniach erekcji na tle organicznym,​ gdy rokowania, co do możliwości wyleczenia są złe i pacjent nie ma wystarczających możliwości finansowych do zastosowania innych metod. Wirylizator wykonany jest z tworzywa sztucznego, zakłada się go na trzon członka.
 +
 +Hasła przygotowano na podstawie: "​Miłość i seks. Słownik encyklopedyczny"​ Zbigniew Lew-Starowicz (Wrocław 1999) oraz "​Seksuologia. Zarys encyklopedyczny"​ pod redakcją Kazimierza Imielińskiego (Warszawa 1985)
 +
 +Komentarz czytelnika Hurricane29:​
 +
 +Orchidometr jest ciekawym urządzeniem. Po co to komu, chyba tylko u lekarzy się to używa. Chłopcy mają różne jądra. Ja kiedyś chciałem mieć większe, ale stwierdziłem,​ że to by przeszkadzało,​ a nic by lepiej nie było. U małp to jest tak, że te co rywalizują o samice i odbywają więcej stosunków, to mają duże jądra, ale na ludzi to się chyba nie przekłada, bo mamy rozum.\\
 +Mało pani napisała. Brakuje wzmianek o motylkach dla kobiet.\\
 +Nie tak dawno wynaleziono rewolucyjny materiał, z którego wykonuje się sztuczne waginy. Nazywa się Fleshlight i ma obudowę latarki tak dla dyskrecji. Jest czymś w rodzaju żelu, albo raczej coś takiego jak zabawki typu pacłapka. Bajer po prostu.\\
 +Są też członki hydrauliczne. Montuje je się facetowi i jak się chce sprawić przyjemność kobiecie to się go pompuje. Oczywiście używają go inwalidzi lub impotenci.\\
 +Są też strap-on czyli wibratory na uprzężach zakładane na biodra. Raz to widziałem na filmie z lesbijkami, od razu widać różnice w ruchach biodrami.
 +
 +