Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

psychoterapie_psychoanalityczna [2013/10/10 23:02]
psychoterapie_psychoanalityczna [2013/10/10 23:02] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +==== Psychoterapia psychoanalityczna ====
  
 +Psychoterapia psychoanalityczna nie jest terapią nastawioną na szybki efekt. To proces wymagający czasu, ale dzięki temu zmiany nie są powierzchowne i krótkotrwałe. Odbywa się w relacji pacjent - terapeuta i właśnie to, co w tej relacji się dzieje, zjawiska jakie w niej zachodzą oraz sposób komunikacji,​ jest materiałem,​ na podstawie którego psychoterapeuta dokonuje interpretacji i innych interwencji,​ dzięki którym pomaga pacjentowi badać i odkrywać przyczyny jego problemów. Czynnikiem leczącym m.in. jest rozumienie, któremu towarzyszy głęboka refleksja w połączeniu z przeżyciem emocjonalnym tego faktu, czyli tzw. wgląd w to, co i dlaczego powoduje cierpienie i trudności w życiu. Celem psychoterapii jest rozwój osobowości i większa integracja psychiki.
 +
 +Psychoterapia psychoanalityczna,​ aby była skuteczna, wymaga regularnych spotkań, przestrzegania tzw. settingu (to samo miejsce spotkań, te same dni tygodnia i godziny, stały czas trwania spotkania, stałe warunki płacenia, w miarę możliwości nie odwoływanie spotkań, itd.) 
 +
 +Psychoterapia psychoanalityczna odbywa się poprzez rozmowy z psychoterapeutą. W trakcie tych rozmów nawiązuje się więź psychoterapeutyczna niezbędna do udanego leczenia. ​
 +
 +Psychoterapię poprzedzają konsultacje. ​