Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

zaplodnienie [2013/10/10 23:02]
zaplodnienie [2013/10/10 23:02] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Anna Lissewska - NASTOLATEK.PL ======
 +
 +**„NASTOLATEK.PL czyli przewodnik po życiu nie tylko dla nastolatków,​ ich rodziców i pedagogów” – artykuł ZAPŁODNIENIE
 +**
 +
 +Tym razem nie o tym, kiedy może dojść do zapłodnienia (o dniach płodnych przy temacie [[:​ANTYKONCEPCJA]],​ a dokładniej przy omawianiu metod naturalnych),​ lecz o tym cudzie natury, jakim zapłodnienie jest i o tym, jakie warunki muszą być spełnione, by do niego doszło.
 +
 +Zdawać by się mogło, że faktycznie to istny cud, bo warunki, jakie panują w pochwie, są dla plemników zabójcze. Plemniki wymagają środowiska zasadowego, a w pochwie jest kwaśno. Trzeba je odżywiać, bo długa droga do komórki jajowej wyczerpuje je tak, że tylko nieliczne tam docierają. Są też wrażliwe na zmiany temperatury. W prawdzie w nasieniu mężczyzny,​ oprócz plemników, są właśnie składniki odżywcze i inne pomagające im przetrwać trudne warunki, ale bez współpracy narządów płciowych kobiety nie wystarczyłoby to. Śluz płodny, czyli wydzielina kobieca wytwarzana tuż przed owulacją, ma właściwości buforowe (niwelujące kwaśny odczyn) i stwarza warunki zarówno do podtrzymania trudnej egzystencji męskich komórek płciowych w pochwie, jak i ułatwia im podróż do celu. I właściwie wystarczy, by plemniki znalazły się na błonie śluzowej narządów płciowych kobiety, jeśli jest tam śluz płodny. Im młodszy mężczyzna,​ tym jego plemniki są bardziej żywotne, tym jest ich więcej w kropli nasienia (bo do zapłodnienia potrzebne jest też ich wystarczające stężenie),​ więc... diabeł nie śpi.
 +
 +Dogodne warunki w czasie dni płodnych wystarczą i do tego, by plemniki przetrwały kilka dni w drogach rodnych, i, by pokonały dalszą drogę, niż ta z okolic szyjki macicy do górnego odcinka jajowodu. Bo właśnie tam dochodzi do zapłodnienia,​ czyli do spotkania komórki jajowej z plemnikiem. Gdy spotkają się niżej, zapłodnione jajeczko nie zdąży osiąść w macicy, sygnał hormonalny przez nie wysłany po połączeniu z plemnikiem nie zdąży na czas dotrzeć do mózgu a dokładniej do przysadki mózgowej, i ta pocztą zwrotną nie zdąży poinformować macicy, że ma nie usuwać tego, co zgromadziła na wypadek ciąży. Wtedy zapłodnione jajeczko zostanie wypłukane z macicy przez wydzieliny miesiączkowe (krew i złuszczony nadmiar śluzówki). Jeden (z licznej gromady) plemnik musi więc zdążyć, ale też jajnik kobiety pomaga mu w tym ssącymi ruchami. Czasem intensywny seks, lub też gwałt, a więc silne emocje towarzyszące stosunkowi płciowemu, mogą sprowokować owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graffa w jajniku kobiety, mimo, że dzień cyklu na to nie wskazuje. Powody emocjonalne mają bardzo duży wpływ na zapłodnienie,​ także taki, że mogą je uniemożliwiać,​ np. przy dużej, czasem nie do końca świadomej niechęci do partnera seksualnego.
 +
 +Do zapłodnienia nie dochodzi podczas stosunku płciowego - wówczas jedynie dostarczone są plemniki, przed którymi od tego momentu długa i pełna przeszkód droga do celu i jeśli plemniki od razu ją podejmują, a nie czekają na "​lepsze czasy",​ to trwa od 30 minut do 2-3 godzin. Kiedy dochodzi do zapłodnienia,​ kobieta może akurat wsiadać do autobusu, czy robić zakupy.
 +
 +Kobiety które chcą zajść w ciążę, przyjmują odpowiednie pozycje po stosunku, np. leżą na wznak z nogami do góry, by nasienie nie wypływało i jak najwięcej go pobyło w pochwie, a więc, aby dać jak największą szansę plemnikom na rozpoczęcie wędrówki. Jednak nawet wypłukanie spermy z pochwy wodą (np. prysznicem) po stosunku nie gwarantuje, że część plemników nie podejmie swojego zadania. Prawdą jest jednak, że szybkie wypłukanie może im w tym znacznie przeszkodzić. Na pytania dotyczące możliwości zapłodnienia,​ gdy nasienie nie jest umieszczone w pochwie, ale mogło dostać się na błony śluzowe narządów płciowych kobiety gotowych na przyjęcie plemników, odpowiedź jest prosta: TAK, JEST MOŻLIWE, CHOĆ UTRUDNIONE. Jeśli chodzi o kochanie się w wannie, to krążą bajki o zapłodnieniu przez wodę, ale czy dawać im wiarę... zależy od poziomu lęku. Plemniki nie znoszą wyższej niż ciało temperatury,​ a woda w wannie jest na ogół bardziej gorąca, niż nawet rozpalone seksem ciało. Płyny do kąpieli też nie sprzyjają. Plemniki to naprawdę wrażliwe istotki, ale ostrożności nigdy za wiele.
 +
 +Mam też nadzieję, iż jest oczywistym, że błona dziewicza nie jest dla plemników żadną przeszkodą - w końcu jest w niej otwór (lub otworki), którymi znacznie większe żyjątko by się przedostało!
 +
 +PS 1: Plemnik (łac. spermium) jest dojrzałą męską komórką płciową. Składa się z trzech zasadniczych części: głowy, szyjki i witki (wstawki). Podczas ejakulacji z cewki moczowej mężczyzny zostaje wyrzuconych około 300 milionów plemników. Wtedy, kiedy wytrysk nasienia jest w pochwie kobiety z tych 300. milionów tylko kilkaset dostaje się przez jajowód do powierzchni jajnika. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w procesie zapłodnienia bierze udział tylko jeden procent wszystkich plemników. Pozostałe mają do spełnienia inne zadania. Część z nich oczyszcza cewkę moczową i jajowód z substancji toksycznych,​ inne blokują śluz szyjkowy, jeszcze inne niszczą plemniki innego mężczyzny. Długość życia plemnika zależy od odczynu środowiska i temperatury otoczenia. W środowisku zasadowym żyje dłużej niż w kwaśnym. W pochwie jest środowisko kwaśne i plemnik żyje tu do 2 godzin. W szyjce macicy jest środowisko zasadowe i tu życie plemnika wynosi 48 godzin, w jamie macicy do 25 godzin, a w jajowodzie do 48 godzin. Poza organizmem plemnik żyje do 18 godzin w temperaturze 37 stopni Celsjusza, a w temperaturze 20 stopni jego żywotność wzrasta do 70 godzin. Jeżeli plemniki dostaną się w okolice wejścia do pochwy, to w sprzyjających okolicznościach,​ np. kobieta jest w fazie owulacji, istnieje możliwość zapłodnienia.
 +
 +PS 2: Pytacie też w nieskończoność,​ czy możliwe jest zapłodnienie,​ jeśli byliście w ubraniu, w majtkach, a doszło do wytrysku. Moim zdaniem w artykule są wszystkie potrzebne informacje, ale to Wy musicie ocenić, czy sytuacja dogodna do zapłodnienia mogła mieć miejsce. Przez ubranie to mało konkretnie, ubrania są różne, np. w dziurki :) Jeśli majtki były ażurowe i nasienie dostało się na błony śluzowe przedsionka pochwy i w dodatku były to dni płodne, to jest pewne ryzyko. Ale nie przesadzajcie! Z lęku przed ciążą plemniki w Waszych oczach urastają do postaci przebiegłych,​ złośliwych i mogących wszystko.
 +
 +PS 3: Ważne! Ci z was, którzy ryzykują stosunek przerywany (mimo tego, co wiadomo o wydzielinie wydobywającej się z penisa przy silnym podnieceniu),​ niech pamiętają,​ że mężczyzna,​ który miał wcześniej wytrysk, ma w cewce moczowej plemniki. Dopiero oddanie moczu, a więc wypłukanie nim cewki moczowej (a także umycie penisa, jeśli powtórny kontakt z narządami płciowymi kobiety jest w niedługim czasie po ejakulacji),​ likwiduje je.